Samorządowe Przedszkole nr 187 im. Pod Lipami

Grupa IV-Jarzębinki 24/25

Galerie

Straż Miejska

13 maja w ramach zajęć edukacyjnych odbyło się spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej. Celem  spotkania było poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu , na placu zabaw i w domu. Przedstawicielka Straży Miejskiej nauczyła dzieci jak należy zachować się, gdy na ich drodze pojawi się groźny pies. W związku z udziałem dzieci w kampanii Rowerowy Maj rozmawialiśmy o funkcji odblasków podczas poruszania się  po drodze.

Akcja "PrzedszkolaBezOwsików.pl"

Nasze Przedszkole przystąpiło do programu edukacyjnego Przedszkola Bez Owsików. Grupa Jarzębinek wzięła udział w zajęciach edukacyjnych, które miały na celu pokazać jak ważna jest higiena rąk i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

Wielkanoc u babci i Czerwonego Kapturka

W czwartkowe popołudnie wspaniała ekipa aktorska z grupy IV stanęła na przedszkolnej scenie i zaprezentowała się w spektaklu pt. "Wielkanoc u babci i Czerwonego Kapturka". Historia jest pełna humoru i niespotykanych zwrotów akcji. 
Rzecz się dzieje na podwórku, właśnie zadzwoniła babcia i informuje córkę, że pilnie potrzebuje jajek na wielkanocne wypieki. Czerwony Kapturek na prośbę mamy udaje się do kurnika, w którym kurki wysiadują jajka. Bez zbędnych formalności, rozumiejąc powagę świątecznych przygotowań, kurki oddają Kapturkowi kosz pełen jajek. Dziewczynka idąc do babci spotyka zajączka, który wpada na genialny pomysł: "Babcia lubi niespodzianki, zróbmy z jajek dziś pisanki"! Z trzech jajeczek powstają wyjątkowe pisanki: w paski, gwiazdki i złote kropki. Każda w opinii zajączka jest ładna i zgrabna. Dobre słowa i rady zajączka nie rozstrzygają jednak sporu między pisankami. Słysząc kłótnie i przechwałki pisanek nagle na scenę wkracza baranek i daje pisankom "nowe życie". Gdy kurki z zapałem sprzątają swój dom, z pisanek wykluwają się 3 żółciutkie kurczątka zachwycone otoczeniem. Ostatecznie babcia dostaje kosz z pięknymi pisankami, którymi jest oczarowana. Tym razem postanawia odpuścić całe wielkanocne przygotowania. Dziadek i Kapturek sugerują babci nabycie ciasta w pobliskiej cukierni. Babcia cieszy się na spokojne święta pełne wypoczynku, miłości, czułości i życzliwości. Spektakl kończy się radosnym, świątecznym walczykiem i garścią wielkanocnych życzeń.

Mali ogrodnicy

W kwietniu poszerzaliśmy wiedzę z zakresu ogrodnictwa. Staliśmy nasionka pomidorów, rzeżuchy, owsa, jarmużu. Poznaliśmy zjawiska osmozy i fotosyntezy poprzez doświadczenia dzięki którym rośliny rosną i pobierają wodę. Posadziliśmy w ogrodzie przedszkolnym przyniesione przez dzieci niezapominajki. A teraz będziemy rośliny obserwować i troszczyć się o nie by wydały plon?

W karnawale same bale

Dzieci podczas karnawałowego tygodnia udały się w podróż do Rio De Janeiro by zobaczyć jak obchodzony jest karnawał na innym kontynencie. Podczas wspólnych zabaw w sali przedszkolnej dzieci uczyły się współdziałania, tańcząc sambę na Sambodromie, grały w karnawałowe bingo kształtując pamięć i koncentrację, eksperymentowały z balonami. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia był bal karnawałowy.

Zajęcia otwarte

12 grudnia odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Było świątecznie, zajęciowo i warsztatowo. Dzieci wyśpiewały swoim ukochanym rodzicom i opiekunom życzenia świąteczne, zaprezentowały instrumentację do pastorałki. Zarówno dzieci jak i rodzice z uwagą wysłuchali opowieści o rymującym reniferze Rudolfie a potem urządziliśmy quiz. Dzieci udzielały odpowiedzi na pytania do wysłuchanej opowieści,a rodzice liczyli punkty swoim pociechom. Dzieci układały portrety reniferów pocięte na części, wyszukiwały przedmioty w domu Rudolfa. Na koniec zatańczyliśmy wesoły taniec reniferków. W drugiej części zajęć wspólnie z rodzicami nasze Jarzębinki wykonały piękne reniferki wykorzystując dostępne materiały. Wszyscy uczestnicy zajęć spisali się na medal. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas w tak licznym gronie.

Wyjście do Krakowskiej Groty Solnej

Dnia 5 grudnia 2024 Jarzębinki korzystały z seansu inhalacyjnego w Jaskini Solnej w Krakowie. Dzieci uczestniczyły także w zajęciach muzykoterapii, w czasie których poznały takie instrumenty jak: bęben oceaniczny i misę tybetańską. Dzieci mogły oddać się chwili relaksu poprzez masaż dźwiękiem oraz przenieść się myślami na brzeg oceanu.

Deszczowe przygody

Kolejny tydzień rozpoczęliśmy od poszukiwań jesieni podczas spaceru po pobliskim parku. Patrzyliśmy na otaczający nas świat troszkę nietypowo bo przez dziurawe chmurki. Poznaliśmy tajemnice deszczu poprzez wysłuchanie opowiadania o kotku Mruczku i sowie Haszce. Wykonaliśmy piękne książeczki o obiegu wody w przyrodzie. Poznaliśmy zapis graficzny samogłosek, bawiliśmy się w matematyczny pociąg, rysowaliśmy muzykę poprzez zastosowanie muzogramów. Tańczyliśmy, graliśmy na trójkątach jesienną piosenkę oraz ćwiczyliśmy podczas ponurych deszczowych dni.

Mam talent

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o talentach. Poznaliśmy kilka utalentowanych postaci m. in. Pablo Picasso, Adama Mickiewicza czy Roberta Lewandowskiego. Na przykładzie ich dzieł, osiągnięć odkrywaliśmy własne talenty/uzdolnienia. Tworzyliśmy prace plastyczno- techniczne, rozwijaliśmy uzdolnienia matematyczne poznając grę z kostką "Matematyczne drzewko", rozwijaliśmy tężyznę fizyczną. 
Magdalena Flis