Powitanie Pierwszego Dnia Wiosny
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. I właśnie tego dnia przedszkolaki wspólnie ją powitały poprzez udział w zajęciach poświęconych polskim tradycjom związanym z powitaniem wiosny. Przedszkolaki dowiedziały się, że po długich, ciemnych zimowych miesiącach chętnie tę porę roku przywoływano różnorodnymi zwyczajami. Za pierwszego zwiastuna wiosny uważano skowronka. Już od lutego wyglądano go i nasłuchiwano jego śpiewu.
Najbardziej znanym z ludowych zwyczajów powitania wiosny jest topienie Marzanny. Symbolizowała wszystko, co złe – była wyobrażeniem nie tylko zimy, ale również chorób i niepowodzeń. Po unicestwieniu Marzanny złe moce zostały przepędzone. Nowe życie znów mogło rozkwitać.
Dzień po utopieniu Marzanny odbywał się kolejny zwyczaj – chodzenie z gaikiem (bogato zdobiona świerkowa lub sosnowa gałązka) zwanym również maikiem, nowym latkiem, lateczkiem. Gaik zwiastował nadejście upragnionej wiosny.
Przedszkolaki śpewały piosenki o wiośnie, rozwiązywały zagadki, a co najważniejsze udało im się ją przywołać.
21 marca obchodzimy także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) okazaliśmy swoją otwartość wobec odmienności ludzi. Budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.